Rażąca niewdzięczność obdarowanego wobec darczyńców na tle przemocy wobec osób bliskich - Wyrok SN z dnia 15 października 2024 r., sygn. II CSKP 657/24
Zachowanie obdarowanego, polegające na rażącym naruszaniu więzi rodzinnych darczyńców poprzez przemoc wobec ich bliskich, może stanowić podstawę do odwołania darowizny zgodnie z art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)
SSN Roman Trzaskowski
SSN Karol Weitz (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 15 października 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej M. O. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach I Wydział Cywilny z 3 lutego 2021 r., I ACa 639/20, w sprawie z powództwa E. I. i R. P. przeciwko M. O. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli
1. oddala skargę kasacyjną;
Uzasadnienie
Powodowie S. I. i J. I. pozwem z 30 sierpnia 2016 r. domagali się zobowiązania pozwanego M. O. do złożenia oświadczenia woli, mocą którego pozwany przeniósłby na rzecz powodów ½ udziału we współwłasności nieruchomości położonej w O., gminie M., powiat K., oznaczonej jako działki nr (… …), (… …), (… …), dla której Sąd Rejonowy w Częstochowie, Wydział zamiejscowy w Kłobucku prowadzi księgę wieczystą KW nr (… …). Wyrokiem z 26 lipca 2017 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie uwzględnił powództwo.
Sąd ustalił, że, umową z 23 sierpnia 1993 r. zawartą w formie aktu notarialnego powodowie S. i J. I. darowali córce E. O. i jej mężowi M. O., pozostającym wówczas w związku małżeńskim, nieruchomość gruntową, składającą się z działek nr (… …), (… …) i (… …), dla której Sąd Rejonowy w Częstochowie, Wydział zamiejscowy w Kłobucku prowadzi księgę wieczystą KW nr (… …), ustanawiając przy tym na własną rzecz służebność osobistą dożywotniego, bezpłatnego mieszkania w całym domu mieszkalnym, a po wybudowaniu nowego budynku w dwóch izbach z prawem korzystania z wszelkich jego pomieszczeń i urządzeń służących do wspólnego korzystania mieszkańców domu. Przedmiot darowizny wszedł do majątku wspólnego E. i M. O. na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej. M. E. i M. O. zostało rozwiązane 4 sierpnia 2015 r. przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Na skutek przekształcenia się wspólności majątkowej w ustrój rozdzielności majątkowej pozwany stał się współwłaścicielem darowanej nieruchomości w ½ części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty