Wyrok NSA z dnia 17 października 2024 r., sygn. III OSK 442/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędziowie: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 października 2022 r. sygn. akt III SA/Po 310/22 w sprawie ze skargi A.A. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia 14 lutego 2022 r. nr 4/Ks/d/2022 w przedmiocie obniżenia nagrody rocznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 października 2022 r., sygn. akt III SA/Po 310/22, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A.A. (dalej jako "skarżąca") na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] (dalej jako "Komendant") z dnia 14 lutego 2022 r. nr 4/Ks/d/2022 w przedmiocie obniżenia nagrody rocznej, oddalił wniesioną skargę.
W uzasadnieniu wydanego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że rozkazem personalnym nr 40/2022 Komendant Miejski Policji w [...] przyznał skarżącej nagrodę roczną za rok 2021 obniżoną o 20%. W uzasadnieniu organ wskazał, że skarżąca została uznana winną popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej określonego w art. 132 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r., poz. 1882), dalej jako "u.o.P.", i na tej podstawie policjantce wymierzono karę nagany. Przywołując treść art. 110 ust.5 pkt 2 i ust. 6 u.o.P. wskazano, że nagrodę roczną obniża się policjantowi w przypadku popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, stwierdzonego w prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym. Obniżenie może nastąpić w granicach od 20% do 50%. Wobec skarżącej zastosowano obniżenie w wysokości 20%.
W wyniku rozpoznania odwołania skarżącej, opisaną na wstępie decyzją Komendant Wojewódzki Policji w [...] utrzymał w mocy rozkaz personalny organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Komendant wskazał, że art. 110 ust. 5 pkt 2 u.o.P. nakazuje organowi w przypadku popełnienia przewinienia dyscyplinarnego obniżenie nagrody rocznej funkcjonariuszowi, a nie pozostawienie tego faktu uznaniu organu. Organ uwzględnił całokształt okoliczności sprawy zaistniałego deliktu, dlatego obniżył nagrodę roczną jedynie o 20 %, czyli o możliwie najniższy pułap zakresu takiej kary. Podkreślono, że na organie Policji nie ciąży obowiązek wykazania wagi, znaczenia i nadrzędności interesu publicznego nad interesem funkcjonariusza, bowiem sam ustawodawca treścią przepisów bezwzględnie związał organ do określonego działania nadając prymat interesowi publicznemu tożsamemu z interesem służby nad interesem funkcjonariusza ukaranego za przewinienie dyscyplinarne. Z uwagi na fakt, iż do daty niniejszego rozstrzygnięcia nie wydano prawomocnego wyroku w sprawie ze skargi na prawomocnie zakończone postępowanie dyscyplinarne, ma ono moc wiążącą i stronę i organ.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty