Przewóz osób bez licencji jako działalność gospodarcza - Wyrok NSA z dnia 10 września 2024 r., sygn. II GSK 833/21
Wykonywanie transportu drogowego z wykorzystaniem aplikacji mobilnej przez osobę nieposiadającą odpowiedniej licencji stanowi naruszenie prawa, niezależnie od organizacyjnego czy ciągłego charakteru działalności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) Protokolant asystent sędziego Magdalena Czyżewska po rozpoznaniu w dniu 10 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 30 grudnia 2020 r. sygn. akt II SA/Op 206/20 w sprawie ze skargi B. D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 26 maja 2020 r. nr BP.501.2278.2019.1235.OP8.4222 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. D. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2 700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 grudnia 2020 r., sygn. akt II SA/Op 206/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę oddalił skargę B.D. (dalej zwanego: "skarżącym") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej zwanego: "GITD", "organem II instancji") z dnia 26 maja 2020 r., w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Powyższe orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 17 lipca 2019 r. w O. na ul. W. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki VAUXHALL o nr rej. [...], kierowany przez skarżącego. W pojeździe poza kierowcą znajdowało się dwóch pasażerów. Funkcjonariusze ustalili, że w chwili kontroli B.D. odpłatnie przewoził dwóch pasażerów z ul. K. na ul. W. w O. Przewóz wykonywany był pojazdem przeznaczonym do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą. Pasażerowie dokonali płatności za przewóz w formie bezgotówkowej przy pomocy aplikacji A., a kierowca także posiadający tę aplikację dostał powiadomienie o uiszczeniu należności za przejazd. Podczas kontroli skarżący nie okazał licencji na wykonywanie zarobkowego przewozu osób. Przesłuchany wówczas zeznał m.in., że otrzymał zlecenie przewozu poprzez aplikację A. w ramach umowy zlecenia polegającej na wynajmie samochodu razem z kierowcą i wykonywaniu tymże samochodem odpłatnego przewozu osób. Ponadto zeznał, że rozliczeniami płatności za wykonywany przewóz zajmuje się partner A. z siedzibą we W. Czynności kontrolne oraz przesłuchania skarżącego i pasażera zostały utrwalone w protokole.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty