Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.485.2024.2.ŁS
Ustalenie powstania obowiązku sporządzenia informacji PIT-11 i przesłania ich kredytobiorcom oraz urzędom skarbowym – dotyczy zawarcia ugody z kredytobiorcą.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 4 listopada 2024 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Są Państwo (dalej też „Bank”) (...) rezydentem podatkowym, który prowadzi działalność bankową w Polsce za pośrednictwem swojego oddziału pod nazwą „ X.” („Oddział"). Oddział stanowi zakład Banku w rozumieniu polsko-(...) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Aktywa Banku składają się przede wszystkim z wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych indeksowanych/denominowanych do walut obcych (zwłaszcza do franka szwajcarskiego) udzielonych w przeszłości, głównie w latach 2006-2009. Część klientów, którzy zaciągnęli powyższe kredyty, występuje do sądów powszechnych z pozwami przeciwko Państwu podnosząc zarzuty określonych wad prawnych danego kredytu, w szczególności zarzuty mogące skutkować stwierdzeniem nieważności umowy kredytu.
Obecnie sądy zazwyczaj stają w tych procesach po stronie kredytobiorców, co wiąże się dla Państwa z istotnymi stratami finansowymi. Celem ograniczenia strat finansowych podejmują Państwo negocjacje z niektórymi kredytobiorcami (zarówno zanim skierują oni swoje sprawy na drogę sądową, jak i po złożeniu pozwu). W przypadku, kiedy negocjacje zakończą się powodzeniem, strony zawierają ugodę (porozumienie). Warunki ugód (porozumień) różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji kredytobiorców. Każdorazowo jednak zawarcie ugody (porozumienia) skutkuje definitywnym rozwiązaniem sporu pomiędzy Bankiem a danym kredytobiorcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty