Proporcjonalność regulacji dotyczących wyprowadzania psów a delegacja ustawowa - Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2023 r., sygn. III OSK 1058/22
Regulacje prawa lokalnego dotyczące obowiązków właścicieli zwierząt domowych muszą respektować zasadę proporcjonalności i nie mogą być bardziej restrykcyjne od przepisów ustawowych, w szczególności w zakresie stosowania środków ostrożności przewidzianych przy trzymaniu zwierząt.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: sędzia NSA Piotr Korzeniowski (spr.) sędzia WSA (del.) Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie oraz Gminy L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Kr 893/21 w sprawie ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie na uchwałę Rady Gminy L. z dnia 7 maja 2020 r., nr XVIII/243/2020 w przedmiocie zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy L. I. uchyla pkt II. zaskarżonego wyroku i stwierdza nieważność § 14 ust. 2 i 3 (zdanie pierwsze) Załącznika nr 1 do zaskarżonej uchwały; II. oddala skargę kasacyjną Gminy L.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 listopada 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: Sąd I instancji), sygn. akt II SA/Kr 893/21 po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 listopada 2021 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie na uchwałę Nr XVIII/243/2020 Rady Gminy L. z 7 maja 2020 r. w sprawie zmiany w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy L., w pkt I. stwierdził nieważność § 14 ust. 3 zdanie drugie Załącznika nr 1 do zaskarżonej uchwały; w pkt II. w pozostałym zakresie oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że Prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków - Prądnik Biały w Krakowie wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Rady Gminy L. Nr XVIII/243/2020 z dnia 7 maja 2020 r. w sprawie zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy L., wnosząc – na podstawie art. 147 § 1 p.p.s.a. - o stwierdzenie jej nieważności w części, a to w § 14 ust. 2 i ust. 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy L. stanowiącego Załącznik nr 1 do wymienionej uchwały, zarzucając naruszenie art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2017 poz. 1289 ze zm., dalej "u.c.p.g.") oraz art. 31 ust. 3 Konstytucji RP poprzez przekroczenie zasady proporcjonalności i zakresu upoważnienia ustawowego, polegające na określeniu obowiązków osób trzymających zwierzęta domowe w sposób dalej idący niż przewidział to i upoważnił do tego radę gminy ustawodawca, poprzez:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty