Wyrok NSA z dnia 10 maja 2024 r., sygn. II FSK 956/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia WSA del. Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 1806/20 w sprawie ze skargi L. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od L. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 23 lutego 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1806/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi L. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "skarżąca", "spółka"), na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "organ", "DKIS") z 15 lipca 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz innych powoływanych orzeczeń dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).
Skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podała, że podejmuje rozmowy w sprawie zamiany jednego ze swoich aktywów na inne aktywo. Planowana transakcja ma uzasadnienie ekonomiczne i rokuje wypracowanie zysku w przyszłości. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, którą wydzierżawił na 30 lat (dzierżawa jest w trakcie). Na tej nieruchomości dzierżawca postawił stację benzynową i czerpie z tego tytułu korzyści, a spółka uzyskuje czynsz dzierżawny. Inny podmiot jest zainteresowany uzyskaniem tej nieruchomości, a w zamian oferuje przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej. Ponieważ cena nie jest elementem umowy zamiany, to strony w umowie jej nie wskazują. Strony uznają, że zamiana jest ekwiwalentna i żadna ze stron nie musi dopłacać drugiej stronie kwoty pieniężnej dla wyrównania wartości wymienianego mienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty