Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.297.2024.2.AK
Możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii zwolnienia od podatku VAT sprzedaży zabudowanej nieruchomości.
Ww. wniosek uzupełnili Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 września 2024 r. (data wpływu 3 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (…) (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.
Gmina nabyła dnia (…) 1990 r. w drodze komunalizacji nieruchomość gruntową oznaczoną jako działka nr X o pow. 0,1574 ha położoną w (…), gmina (…) (dalej: Nieruchomość), zabudowaną budynkiem mieszkalnym (dalej: Budynek) oraz budynkami gospodarczymi. Ostateczna decyzja komunalizacyjna Wojewody (…) została wydana dnia (…) 1998 r., znak: (…).
Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą nr (…) Rady Gminy (…) z dnia (…) 1997 r., zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się w granicach strefy oznaczonej symbolem A 67 MN/U - tereny mieszkalnictwa i usług.
W ocenie Gminy Budynek znajdujący się na Nieruchomości spełnia definicję budynku w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.; dalej: Prawo budowlane). Budynek jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Gmina nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie Budynku. Prawdopodobnie miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Rok budowy Budynku jest szacowany na 1920 i Gmina zakłada, że do pierwszego zajęcia Budynku doszło bezpośrednio po tym fakcie. Budynek był zamieszkiwany do dnia 11 maja 2016 r. Ponadto, w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji, Gmina nie ponosiła żadnych nakładów związanych z ulepszeniem Budynku, w szczególności takich, które stanowiłyby co najmniej 30% jego wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Gmina dokonała sprzedaży Nieruchomości w drodze ustnego przetargu nieograniczonego, który został przeprowadzony w dniu 7 marca 2024 r. Dnia (…) 2024 r. aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Gmina zawarła umowę sprzedaży. Nieruchomość została sprzedana za cenę (…) zł brutto, w tym (…) zł VAT. Nieruchomość została sprzedana na rzecz osób fizycznych. Gmina sprzedała Nieruchomość wraz z Budynkiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty