Interpretacja indywidualna z dnia 24 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.603.2024.1.ALN
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług cmentarnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług cmentarnych.
Opis zdarzenia przyszłego
Miasto (...) (dalej: Miasto, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Miasto planuje przejąć dochody z opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego, którego jest właścicielem. Cmentarz jest/będzie wykorzystywany przez Gminę (za pośrednictwem .... w (...) – dalej ...., Zarządca, Spółka) w ten sposób, iż są/będą na nich wykonywane na rzecz podmiotów trzecich – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - następujące odpłatne czynności (dalej łącznie jako: "Usługi Cmentarne"): (…)
Możliwość pobierania opłat za ww. Usługi Cmentarne oraz ich wysokość wynika z uchwały Rady Miejskiej w (...) z dnia (...) Nr (...). Cmentarzem na podstawie umowy zarządzać będzie ww. ....., której Miasto jest udziałowcem a Spółka posiada odrębną od Gminy osobowość prawną i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Z. świadczy usługi w zakresie kompleksowego odbioru i zagospodarowania odpadów, letniego i zimowego utrzymania dróg i chodników miejskich wraz z terenami zielonymi, administrowania budynkami i lokalami komunalnymi oraz zarządzania Cmentarzem. Opłaty będą pobierane przez Spółkę w imieniu Miasta. Faktury również będą wystawiane w imieniu Miasta (...) – Urząd Miejski, a później na podstawie sporządzanego Rejestru Sprzedaży uwzględniane w składanych deklaracjach JPK. Opłaty będą naliczane w siedzibie Spółki, natomiast wpłaty z tytułu tych opłat będą uiszczane na konto wyznaczone przez Z. a następnie zgodnie z umową przekazywane na konto Wnioskodawcy. Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata będzie dotyczyła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty