Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.632.2024.1.AG
Brak prawa do zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania pn. (…). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Nazwa projektu : (…). Dla ww. zadania został złożony wniosek do LGD „...” z siedzibą w (…) o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Inwestycja ma na celu remont świetlicy w miejscowości (…). Remontowana świetlica będzie miejscem umożliwiającym organizację spotkań, szkoleń, zajęć sportowo-kulturalnych, warsztatów kulinarnych dla lokalnej społeczności w różnych grupach wiekowych. Projekt ma na celu integrację środowiska lokalnego, inicjowanie aktywności mieszkańców działających na rzecz wsi, wspieranie inicjatyw lokalnych oraz prowadzenie działalności kulturalno-społecznej. Gmina (…) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Realizowane zadanie jest zadaniem własnym gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15, pkt 17, pkt 18 i pkt 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. 2024.609 ze zm.), gdyż dotyczy obszaru działania gminy w zakresie kultury, utrzymania obiektu gminnego, tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych, współpracy z organizacjami społecznymi. Wydatki poniesione na ww. zadanie zostaną udokumentowane fakturami wystawionymi na rzecz Wnioskodawcy. Faktury będą zawierały podatek naliczony. W przedstawionym przypadku, nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną, bowiem Gmina planuje, iż świetlica, nie będzie służyć do wykonywania czynności opodatkowanych - nie będą pobierane opłaty za korzystanie z budynku. W budynku tym odbywać się będą spotkania mieszkańców sołectwa oraz zajęcia kulturalne, a korzystanie ze świetlicy będzie nieodpłatne. W związku z powyższym, Gminie nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bądź zwrotu różnicy podatku. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty