20.06.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. II GSK 1966/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2023 r. sygn. akt VI SA/Wa 1381/23 w sprawie ze skargi A.B. w przedmiocie niewykonania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. akt VI SAB/Wa 54/19, stwierdzającego bezczynność w sprawie stwierdzenia daty przejścia sędziego w stan spoczynku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 czerwca 2023 r., sygn. akt VI SA/Wa 1381/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi W.M. na niewykonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 listopada 2019 r., sygn. akt VI SAB/Wa 54/19, stwierdzającego bezczynność w sprawie stwierdzenia daty przejścia w stan spoczynku, (1) wymierzył Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej grzywnę w wysokości 1000 zł, (2) stwierdził, że bezczynność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wykonaniu wyroku nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, (3) przyznał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz W.M. sumę pieniężną w wysokości 1000 zł i (4) zasądził koszty postępowania sądowego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Wyrokiem z 6 listopada 2019 r., sygn. akt VI SAB/Wa 54/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi W.M. (dalej "skarżący"), stwierdził bezczynność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (dalej "Prezydent"), która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa i zobowiązał organ do wydania aktu, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2019 r., poz. 825; dalej "ustawa o SN") w terminie jednego miesiąca od daty zwrotu akt. W pozostałej części, tj. w zakresie żądania wymierzenia organowi grzywny i zasądzenia na rzecz strony sumy pieniężnej, Sąd skargę oddalił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne