Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.502.2024.1.ASZ
Skutki podatkowe otrzymywania od najemców środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu ustalenia przychodów z najmu. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pan A.A (zwany dalej "Wnioskodawca" lub "Podatnik") wraz z małżonką (B.B) wynajęli lokal mieszkalny będący we wspólności majątkowej małżeństwa. Wnioskodawca jest osobą fizyczną i nie jest zarejestrowany jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali. Przedmiotowy wynajem lokalu ma charakter tzw. najmu prywatnego oraz jest najmem długoterminowym. Przychody otrzymywane z tytułu wynajmu wskazanego lokalu mieszkalnego opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z podpisaną umową najmu lokalu, najemcy zobowiązani są do zapłaty co miesiąc czynszu najmu w stałej wysokości. Ponadto, niezależenie od czynszu najmu, najemca zobowiązany jest do wpłaty zaliczki na pokrycie kosztów bieżącej eksploatacji, związanych z comiesięcznym utrzymaniem lokalu, tj: koszty energii elektrycznej, wody zimnej oraz ciepłej, internet, czy wywozu odpadów komunalnych. Zaliczkowy charakter opłat ma związek z faktem, że większość wymienionych opłat eksploatacyjnych jest zmienna. Wnioskodawca potwierdza, że zaliczka w całości pokrywa tylko i wyłącznie opłaty eksploatacyjne, co weryfikowane jest półrocznym rozliczeniem od dostawców mediów. Wszystkie otrzymane od najemców środki z tytułu opłat eksploatacyjnych Wnioskodawca przeznacza na rozliczenia z faktycznymi odbiorcami tych opłat. Faktyczni odbiorcy opłat obciążają Wnioskodawcę rachunkami z tytułu opłat eksploatacyjnych, gdyż jako współwłaściciel lokalu Wnioskodawca jest co do zasady stroną umów z tymi podmiotami. Zaliczka na opłaty eksploatacyjne nie stanowi dla Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego. Ponadto umowa najmu przedmiotowego lokalu bezpośrednio wskazuje wartość czynszu najmu (przychodu Wnioskodawcy) oraz przenosi na najemcę ciężar pokrycia kosztów bieżącej eksploatacji przedmiotu najmu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty