02.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.345.2024.2.RM

Uznanie realizowanej transakcji za eksport towarów opodatkowany stawką VAT w wysokości 0%.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lipca 2024 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 2 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania realizowanej transakcji za eksport towarów opodatkowany stawką VAT w wysokości 0%. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 13 sierpnia 2024 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 13 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 31 października 2024 roku wejdą w życie nowe uregulowania prawne, które spowodują m.in. zlikwidowanie uproszczeń w procedurze wywozu towarów poza UE. Ministerstwo Finansów opublikowało „Wytyczne w sprawie miejsc uznanych i wyznaczonych do przedstawienia towaru, w tym do czasowego składowania”.

Wprowadzone zmiany dotyczą w szczególności miejsc uznanych dla wywozu, w związku z planowanym wdrożeniem 31 października 2024 roku systemu AES/ECS2 PLUS oraz w związku z końcem okresu przejściowego dla pozwoleń na wpis do rejestru zgłaszającego realizowanych w wywozie na zasadzie procedury w miejscu. Oznacza to, że z dniem 30 października 2024 r. tracą ważność wszystkie pozwolenia na procedurę uproszczoną w miejscu przez zgłaszającego do procedury wywozu. Powyższa zmiana będzie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy zwłaszcza w przypadku przesyłek wysyłanych drogą lotniczą przez firmy kurierskie, gdyż dokonanie odpraw celnych znacznie się wydłuży w czasie, a to wygeneruje większe koszty oraz wydłuży czas na dostarczenie przesyłek do końcowego odbiorcy.

W związku z powyższym, Spółka przeprowadziła konsultacje z przedstawicielami firmy kurierskiej A., z którą stale współpracuje, w celu ustalenia sposobu rozwiązania powyższej sytuacji. Przedstawiciele A. zaproponowali Spółce rozwiązanie polegające na tym, że w przypadku przesyłek o wartości nie przekraczającej 1000 EUR lub gdy ich masa netto nie przekracza 1 000 kg, firma kurierska A. będzie robić jedno zgłoszenie kurierskie (zbiorcze) w zwykłej procedurze wywozu. Firma kurierska A. uważa takie rozwiązanie za prawidłowe, ponieważ zgodnie z przepisami celnymi, w przypadku przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator publiczny, zawierających towary niepodlegające należnościom celnym wywozowym, których łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 1.000 EUR, może być dokonana zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym. Takie rozwiązanie zostało uregulowane w § 23 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 września 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1184 tekst jednolity).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne