Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.395.2024.2.AG
Obowiązki płatnika w związku z częściowych zwrotem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 2,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 27 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 sierpnia 2024 r. (wpływ 12 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Aktem notarialnym z dnia 14 stycznia 2014 r. podwyższono w (…) spółka komandytowa wysokość wkładu komandytariusza o kwotę (…) zł (…). Ponadto określono, iż wkład komandytariusza w spółce działającej pod firmą (…) spółka komandytowa z siedzibą w (…) – Pana (…) o ww. wartości, stanowi prowadzone przez niego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) pod nazwą (…).
W skład przenoszonego na rzecz spółki komandytowej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 wszedł cały zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej opisanych w bilansie sporządzonym na dzień 30 listopada 2013 r. W skład aportu weszły m.in. trzy zabudowane nieruchomości, które zostały nabyte na podstawie dziedziczenia, darowizny i umowy sprzedaży. Pan (…) w chwili nabycia ww. nieruchomości stanowiących element wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa był i nadal pozostaje w związku małżeńskim, w którym od dnia (…) r. obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej, wprowadzony w jego małżeństwie na podstawie orzeczenia sądu orzekającego separację. Nabycia przedmiotowych nieruchomości dokonał do majątku osobistego, wszystkie nieruchomości stanowią wyłącznie jego majątek osobisty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty