Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. I OSK 2036/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. T. i J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 502/22 w sprawie ze skargi M. T. i J. T. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Katowicach z dnia 27 stycznia 2022 r. nr GKII.7221.67.2021 w przedmiocie odmowy aktualizacji danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 20 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 502/22, oddalił skargę M. T. i J. T. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Katowicach z dnia 27 stycznia 2022 r. nr GKII.7221.67.2021 w przedmiocie odmowy aktualizacji danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.
Sąd I instancji stwierdził po pierwsze, że w sprawie nie jest kwestionowane to, iż wpis, którego sprostowania domagają się skarżący dokonano na podstawie wniosku z dnia 11 maja 2015 r. Skarżący również podpisali wówczas wniosek, co miało ten skutek, że organ I instancji dokonał wpisu w drodze czynności materialno - technicznej. Dopiero wnioskiem z dnia 22 września 2021 r. wnioskodawca żądał sprostowania błędnego/nieprawidłowego wpisu z dnia 11 maja 2015 r. poprzez sprostowanie i przywrócenie poprzedniego stanu klasyfikacji gruntów i budynków W trakcie postępowania skarżący podkreślali, że działali w zaufaniu do geodety, który sporządził dokumentację pracy geodezyjnej. Po drugie, zdecydowanie krytycznie należy odnieść się do aktualizacji wpisów ewidencyjnych na podstawie ponownej oceny dokumentów archiwalnych. Otóż nie można pominąć, iż na wniosek strony można wprowadzić do ewidencji gruntów i budynków jedynie zmiany danych, objętych tą ewidencją, wynikające z nowych zdarzeń, a nie korygować wpisy na podstawie powtórnej oceny archiwalnych dokumentów (art. 22 ust. 2 P.g.k.). Reasumując, Sąd zaakceptować rozstrzygnięcie organu oparte na twierdzeniu, iż skarżący nie przedstawili żadnych dokumentów świadczących o tym, że stan wykazany w operacie ewidencyjnym wymaga aktualizacji na wniosek. Wskazane przez skarżących zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy też zapisy w decyzji o pozwoleniu na budowę nie są informacjami, w oparciu o które można by dokonać aktualizacji ewidencji w zakresie żądanym przez skarżących.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty