28.05.2024

Utworzenie uniwersytetu trzeciego wieku w młodzieżowym domu kultury - Wyrok NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. III OSK 3167/23

Placówki oświatowo-wychowawcze, takie jak młodzieżowe domy kultury, mogą prowadzić działalność wyłącznie w zakresie systemu oświaty i nie mogą realizować zadań na rzecz osób starszych, gdyż to wykracza poza zamknięty katalog podmiotów zawarty w art. 2 Prawa oświatowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 sierpnia 2023 r. sygn. akt III SA/Gl 547/23 w sprawie ze skargi Gminy Bytom na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 2 maja 2023 r. nr NPII.4131.1.515.2023 w przedmiocie uchwały w sprawie utworzenia Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od Gminy Bytom na rzecz Wojewody Śląskiego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2023 r. sygn. akt III SA/Gl 547/23, po rozpoznaniu skargi Gminy Bytom na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 2 maja 2023 r. nr NPII.4131.1.515.2023 w przedmiocie uchwały w sprawie utworzenia Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze oraz zasądził od Wojewody Śląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 780 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że w dniu 27 marca 2023 r. Rada Miejska w Bytomiu podjęła uchwałę nr LXXVI/975/23 sprawie utworzenia Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytomiu, który ma działać w strukturze Młodzieżowego Domu Kultury. Zdaniem organu nadzoru nie znajduje ona jednak oparcia w przepisach prawa. Uniwersytet trzeciego wieku nie jest bowiem jednostką systemu oświaty i nie może funkcjonować w młodzieżowym domu kultury, ponieważ nie mieści się on w katalogu podmiotów określonych w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.). Młodzieżowy domy kultury jest placówką oświatowo-wychowawczą, której celem jest prowadzenie działań na rzecz dzieci i młodzieży. Nie jest on powołany do realizacji zadań na rzecz osób starszych, zatem w jego strukturach nie może być realizowana edukacja i aktywizacja osób starszych. Rada decydując o utworzeniu uniwersytetu trzeciego wieku w młodzieżowym domu kultury działała zatem bez podstawy prawnej i naruszyła art. 7 Konstytucji RP związku z art. 2 pkt 3 Prawa oświatowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne