Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.393.2024.1.JKU
Brak możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia.
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia pt. „(...)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie doprecyzowany w piśmie z 29 lipca 2024 r.)
Gmina (...) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje swoje zadania zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. z 2024 r. Dz. U. poz. 609 ze zmianami). W szczególności zadania własne obejmują sprawy, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty m.in. w zakresie kultury (art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).
W celu realizacji zadania własnego Gminy (...), jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie szeroko pojętej kultury, prowadzi ona między innymi świetlice wiejskie. Funkcjonowanie świetlic zgodnie z ich regulaminami ma na celu w szczególności inicjowanie aktywności społecznej mieszkańców i rozwój życia społeczno-kulturalnego. W tym celu Gmina (...) zobowiązana jest do dbania o odpowiednie wyposażenie świetlic wiejskich. W związku z koniecznością modernizacji wyposażenia świetlic Gmina (...) otrzymała dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia pt.: „(...)” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach tego uzyskanego dofinansowania Gmina (...) zakupiła dla ośmiu świetlic wiejskich (położonych w miejscowościach: (...)) sprzęt audio-wizualny oraz sceniczny. W ramach zakupionego wyposażenia znajduje się m.in. taki sprzęt, jak: projektor, komputer typu Laptop, ekran projekcyjny statywowy ręczny (...), statyw pod laptop i projektor, kolumna aktywna, mikser dźwięku, odtwarzacz CD/USB, opakowanie transportowe, mikrofon bezprzewodowy wraz z przewodami, pokrowcami i statywami wraz z pokrowcami; półka (...), panel z przyłączami audio w skrzyni, listwa zasilania rack z wyłącznikiem, przedłużacze, kable HDMI, walizka do przewodów. Umożliwiło to wzbogacenie i uatrakcyjnienie oraz rozwój form przekazu treści kulturalnych, a mieszkańcom zagwarantowało możliwość spędzenia wolnego czasu poprzez dostęp do sztuk performatywnych oraz audiowizualnych. Aktywatorem, popularyzatorem misji kulturalnej jest Ośrodek Kultury w (...), a oferta tematyczna dot. m.in. Powstania (...), działalności (...), zabytków (...) oraz szerzenia kultury lokalnej obszaru LGD „(...)”. Formą wdrażania działań są: prelekcje i spotkania, seanse filmowe, kluby dyskusyjne, wydarzenia propagujące czytelnictwo, wydarzenia związane z folklorem i tradycją, animacja kulturalna, organizacja obchodów rocznicowych. Operacja przyczyniła się do rozwoju miejsc integracji społecznej w przestrzeni publicznej oraz poprawy atrakcyjności w obszarze kultury. Istotnym uzasadnieniem operacji jest również potrzeba wzmocnienia identyfikacji lokalnych społeczności z miejscem zamieszkania, w którym szanuje się i podkreśla walory kulturowe jako ważny i wymierny potencjał rozwoju lokalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty