01.03.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2024 r., sygn. I FSK 265/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Adam Nita, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. sp. z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 207/19 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 28 grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń-marzec 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz E. sp. z o.o. w T. kwotę 5.500 (słownie: pięć tysięcy pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 207/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę E. sp. z o.o. z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z 28 grudnia 2018 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do marca 2013 r.

Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem E. sp. z o.o. z siedzibą w T. (dalej: "spółka" lub "skarżąca") złożyła skargę kasacyjną, w której zaskarżając wyrok w całości, zarzuciła naruszenie:

1. przepisów postępowania mających istotny wpływ na wynik sprawy tj.:

a) art. 106 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369, dalej: "p.p.s.a.") poprzez pominięcie dowodów z dokumentów załączonych do skargi w postaci ewidencji zakupów i kartotek stanów magazynowych, co miało istotny wpływ na wynik sprawy albowiem wskazuje na pominięcie istotnej i ważnej okoliczności sprawy jaką jest fakt, że skarżąca faktycznie nabywała towary od swoich kontrahentów pomimo negowania tego faktu przez organy podatkowe, zgodnie z wymogami prawa spółka ewidencjonowała nabywane towary a następnie odsprzedawała je dalej kolejnym kontrahentom, co pokazuje iż spółka musiała nabywać towary na podstawie negowanych transakcji skoro dalej odsprzedawała towary, co nie byłoby możliwe bez ich nabycia, co natomiast całkowicie podważa zasadność twierdzeń WSA, że organy podatkowe prawidłowo prowadziły postępowania dowodowe i wysnuły na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego słuszne wnioski, skoro nie uwzględniły faktu nabycia towaru przez spółkę (na podstawie negowanych transakcji) a następnie odsprzedała je dalej kolejnym podmiotom;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne