28.02.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. I FSK 1746/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Włodzimierz Gurba, Protokolant Asystent Sędziego Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. j. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 października 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 963/19 w sprawie ze skargi P. sp. j. z siedzibą w N. na decyzję Naczelnika [....] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z dnia 27 czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2017 r. oraz styczeń 2018 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. sp. j. z siedzibą w N. na rzecz Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. kwotę 5.000 (słownie: pięć tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 18 października 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 963/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę P. sp.j. z siedzibą w N. (dalej skarżąca spółka) na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z 27 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad, grudzień 2017 r. oraz styczeń 2018 r.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że decyzją z 27 czerwca 2019 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. (dalej organ drugiej instancji), po rozpoznaniu odwołania wniesionego przez skarżącą spółkę, utrzymał w mocy swoją decyzję z 11 lutego 2019 r. w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za październik, listopad, grudzień 2017 r. oraz styczeń 2018 r.

2.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko organu drugiej instancji, że w ramach dokonywanego przez skarżącą spółkę obrotu technicznym olejem rzepakowym dochodziło do oszustw podatkowych z udziałem tzw. znikających podatników. Podkreślił, że z akt sprawy wynikało, że bezpośrednio, czy też po przeprowadzeniu kolejnych fakturowań między zagranicznymi podmiotami techniczny olej rzepakowy był ponownie wprowadzany na terytorium Polski. Brak było przy tym dowodów na to, że w ustalonym mechanizmie został on zużyty lub sprzedany do finalnego klienta (detalisty).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne