Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.120.2024.1.AG
Ustanowienie nieodpłatnej służebności na rzecz matki przez córkę będącą w związku małżeńskim.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ustanowienia na Pani rzecz nieodpłatnej służebności nieruchomości przez Pani córkę za zgodą jej męża.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania do celów podatkowych w Polsce. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Pani córka zamierza ustanowić na Pani rzecz nieodpłatnie i dożywotnio służebność osobistą nieruchomości na podstawie art. 296 ustawy Kodeks cywilny. Pani córka pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje małżeńska wspólność majątkowa. Służebność osobista na Pani rzecz zostanie ustanowiona na nieruchomości będącej domem mieszkalnym jednorodzinnym, której właścicielami na prawach wspólności majątkowej są wyłącznie Pani córka oraz jej mąż. Zakres służebności osobistej nieruchomości będzie obejmować jeden pokój do wyłącznego korzystania wraz z prawem swobodnego poruszania się po obejściu, ze współużywalnością urządzeń technicznych oraz sanitarnych przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców domu oraz z prawem przyjmowania gości. Wartość nieruchomości przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywcy z I grupy podatkowej określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Służebność zostanie ustanowiona na podstawie oświadczenia złożonego w formie aktu notarialnego wyłącznie przez Pani córkę na Pani rzecz. Mąż córki wyrazi zgodę na ustanowienie na Pani rzecz służebności, przy czym zgoda zostanie wyrażona w formie aktu notarialnego na podstawie art. 37 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty