Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.378.2024.1.MH
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”. Uzupełnili go Państwo pismem z 27 czerwca 2024 r. (data wpływu 3 lipca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Gmina realizuje ze środków Unii Europejskiej projekt pn.: „…” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie 4.6. „Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej”, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa o przyznanie pomocy Nr … została zawarta w dniu 27.03.24 r. pomiędzy Województwem a Gminą. Ponieważ Gmina jako Wnioskodawca chce zaliczyć koszty podatku VAT realizacji inwestycji do kosztów kwalifikowanych projektów i tym samym otrzymać do nich dofinansowanie, musi wykazać, iż podatek VAT nie będzie mógł być przez Wnioskodawcę odzyskany w całości lub w części zarówno podczas realizacji inwestycji jak i po jej zakończeniu. Tylko w takiej sytuacji można zaliczyć podatek VAT poniesiony na realizację inwestycji jako wydatek kwalifikowany projektu. W ramach projektu pn. „…..” zostaną wykonane prace polegające na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej poprzez budowę placu zabaw co przyczyni się do podniesienia atrakcyjności przestrzeni publicznej. Teren pod budowę placu zabaw stanowi mienie Gminy, jest utrzymywany ze środków własnych Gminy. Operacja przyczyni się do lepszego zaspokajania potrzeb społecznych, rekreacyjnych lokalnej społeczności, wzrostu jej integracji i aktywizacji, poprzez efektywniejsze zagospodarowanie wolnego czasu, rozwój sportowy i kulturalny. Gmina realizując projekt wykonuje zadania własne gminy nałożone na jednostkę samorządu terytorialnego przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, a tym samym nie będzie prowadziła sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT towarów ani usług związanych z realizacją inwestycji. Realizacja projektu nie będzie generowała dochodu, będzie miała charakter niekomercyjny i będzie udostępniana mieszkańcom nieodpłatnie. Towary i usługi nabywane w związku z realizowanym projektem pn. „…..” nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty