Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.407.2024.2.EC
Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na zabytki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 5 lipca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Zgodnie z aktem notarialnym, Wnioskodawca jest właścicielem mieszkania i związanego z nim udziału wynoszącego 71/1000 części w prawie własności części wspólnych budynku w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków województwa …. W kamienicy znajduje się … lokali mieszkalnych, z których …. jest własnością prywatną, a jeden lokal - własnością Gminy ….. Nieruchomością zarządza wspólnota mieszkaniowa. Jako członek tej wspólnoty Wnioskodawca dokonuje comiesięcznych wpłat na fundusz remontowy.
Wnioskodawca jest podatnikiem PIT i rozlicza się według skali podatkowej. Spełnia więc warunki wymagane przepisami prawa do skorzystania z ulgi podatkowej na zabytki (por. art. 26hb ust. 1 ustawy o PIT [2023]). Przedmiotowa kamienica także spełnia wymogi dotyczące stosowania tej ulgi (por. art. 26hb ust. 12 pkt 5 ustawy o PIT [2023]).
Na co pozwalają przepisy w przypadku Wnioskodawcy? Co Wnioskodawca może odliczyć? Zgodnie z nimi ulga obejmuje następujące przypadki:
I.Przypadek pierwszy pozwala odliczyć wydatki na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej (por. art. 26hb ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT [2023]) w wysokości 50% udokumentowanych wpłat na ten fundusz zgodnie z posiadanymi dowodami wpłat lub zaświadczeniem o wysokości wpłat wystawionym przez wspólnotę mieszkaniową (por. art. 26hb ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT [2023]). Takie zaświadczenie Wnioskodawca posiada. Ten przypadek nie budzi wątpliwości Wnioskodawcy co do uprawnienia do skorzystania z ulgi na zabytki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty