19.03.2024

Oddalenie skargi kasacyjnej nałożenia grzywny za odmowę szczepienia - Wyrok NSA z dnia 19 marca 2024 r., sygn. II GSK 30/21

Obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym wynika bezpośrednio z przepisów ustawowych, a jego wykonanie z mocy prawa zabezpieczone jest przymusem administracyjnym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 maja 2020 r. sygn. akt VII SA/Wa 326/20 w sprawie ze skargi Z. B. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia 28 listopada 2019 r. nr MDO.051.131.2018(1) w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 6 maja 2020 roku, oddalił skargę Z. B. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia 28 listopada 2019 r., w przedmiocie nałożenie grzywny w celu przymuszenia.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w związku z niepoddaniem przez skarżącego obowiązkowym szczepieniom małoletniego syna, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim wszczął postępowanie egzekucyjnego, którego skutkiem był tytuł wykonawczy z dnia 6 marca 2018 r., nr 2/2018.

Niewykonanie przez skarżącego obowiązku nałożonego powołanym tytułem wykonawczym skutkowało postanowieniem Wojewody Pomorskiego z dnia 17 kwietnia 2018 r., którym nałożono na stronę grzywnę w celu przymuszenia w wysokości 1.000 zł z powodu uchylania się od poddania małoletniego syna obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Wojewoda wezwał jednocześnie skarżącego do wykonania obowiązku wskazanego w powołanym tytule wykonawczym w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania postanowienia.

Minister Zdrowia, po rozpoznaniu wywiedzionego przez skarżącego zażalenia, utrzymał w mocy postanowienie Wojewody Pomorskiego. Organ stwierdził, że w sprawie nie miał zastosowania art. 16 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z dnia 2017 r., poz. 1318 i 1524), gdyż obowiązek wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych wynika wprost z ustawy, a brak zgody szczepionego, bądź jego przedstawiciela nie zmienia faktu istnienia tego obowiązku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne