Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.497.2024.1.MKA
Obowiązki płatnika - nadpłata zasiłku chorobowego
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo pismem z 27 czerwca 2024 r. (wpływ 27 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
9 maja 2024 r. Wnioskodawca otrzymał pismo ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (…), w przedmiocie błędnie rozliczonego zasiłku chorobowego w stosunku do jednego z pracowników Wnioskodawcy za okres miesiąca kwietnia 2021 r. Wnioskodawca sporządził korekty ZUS RCA i ZUS RSA. Przeprowadzona następczo weryfikacja wewnętrzna Wnioskodawcy wykazała, że podobny przypadek błędnie rozliczonego zasiłku chorobowego dotyczył łącznie grupy 29 (dwudziestu dziewięciu) pracowników. W jej wyniku stwierdzono nadpłatę zasiłku chorobowego u 29 (dwudziestu dziewięciu) pracowników Wnioskodawcy w okresie od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Nadpłata, która powstała u ww. pracowników była wynikiem błędnie wyliczonej - z winy pracodawcy - podstawy zasiłku i wysokości zasiłku w odniesieniu dla pracowników przebywających w kwarantannie na skutek Covid 19. Wnioskodawca omyłkowo wprowadzał w systemie kadrowo-płacowym (…) kwarantannę jako kwarantannę służb medycznych, o której mowa w art. 4g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 340 ze zm.). Zgodnie z tą regulacją w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ubezpieczonemu zatrudnionemu w podmiocie leczniczym, w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 powstałej w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym przysługuje zasiłek chorobowy, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W konsekwencji, wprowadzona kwarantanna została obliczona jako zasiłek chorobowy, której wymiar wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Skutkiem powyższego było powstanie nadpłaty zasiłku chorobowego. Zarząd Wnioskodawcy podjął decyzję o rezygnacji z żądania zwrotu od pracowników nadpłaconego zasiłku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty