Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. I FSK 1607/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Mariusz Golecki, Sędzia NSA Sylwester Golec, Protokolant Patryk Pogorzelski, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Ol 120/23 w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 15 grudnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2012 r. oraz od stycznia do czerwca 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 15 grudnia 2017 r., nr [...] 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie na rzecz W. W. kwotę 24 837 (słownie: dwadzieścia cztery tysiące osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 24 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Ol 120/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: WSA/Sąd pierwszej instancji) oddalił skargę W. W. (dalej: Skarżący/Strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie (dalej: Organ) z 15 grudnia 2017 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2012 roku oraz od stycznia do czerwca 2013 roku.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku WSA podkreślił, że w niniejszej sprawie wydany już został wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 listopada 2022 r., sygn. akt I FSK 1400/18, co sprawia, że na podstawie art. 190 P.p.s.a. przy ponownym rozpoznawaniu sprawy jest związany oceną prawną dokonaną w tym wyroku.
3. Sąd pierwszej instancji wskazał, że spór w sprawie dotyczył oceny, czy organy podatkowe zasadnie uznały, że faktury VAT, na których jako wystawca widnieje M. Z. [...] (dalej: Kontrahent) dokumentowały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a w konsekwencji, czy Strona miała prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z tych faktur. W tym zakresie Sąd pierwszej instancji uznał, że zarzuty skargi naruszenia przepisów postępowania podatkowego oraz prawa materialnego nie są zasadne. Za niezasadne WSA uznał zarzuty nieuwzględnienia wniosków dowodowych Strony, gdyż organy podatkowe nie mają obowiązku prowadzenia dalszego postępowania dowodowego, jeżeli dana okoliczność zostanie stwierdzona wystarczająco innym dowodem, w szczególności nie są zobowiązane do poszukiwania środków dowodowych służących poparciu twierdzeń Strony, w sytuacji gdy ona środków takich nie przedstawia. Podkreślił, że organy podatkowe odniosły się szczegółowo do wniosków dowodowych Skarżącego a wnioski dowodowe składane na obu etapach postępowania podatkowego nie wniosłyby niczego do sprawy w zakresie dochowania przez Skarżącego dobrej wiary przy weryfikacji głównego Kontrahenta, dostawcy w kontrolowanym okresie stali. Dotyczyły one bowiem wyłącznie okoliczności handlu stalą przez poszczególne podmioty w łańcuchu dostaw stali czy też jej przyjęcia na magazyn a nie ww. okoliczności dochowania przez stronę dobrej wiary.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty