15.05.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2024 r., sygn. II GSK 426/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 sierpnia 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 772/20 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 stycznia 2020 r. nr DZP-VI.733.48.2019 w przedmiocie zwolnienia z funkcji biegłego sądowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. S. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 21 sierpnia 2020r., sygn. akt VI SA/Wa 772/20 oddalił skargę M. S. (dalej: Strona, Skarżący) na decyzję Ministra Sprawiedliwości (dalej: MS, Minister) z 20 stycznia 2020 r. w przedmiocie zwolnienia z funkcji biegłego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego Strona, zaskarżając to orzeczenie w całości. Zaskarżonemu wyrokowi zarzuciła:

I na zasadzie przepisu art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm; dalej: p.p.s.a,) naruszenie przepisów prawa materialnego, poprzez błędną wykładnię przepisu § 6 ust. 1 pkt 12 w zw. z § 12 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (Dz. U. Nr 15, poz. 133), polegające na nieprawidłowym uznaniu, że sam fakt prowadzenia postępowania karnego, niezakończonego nawet nieprawomocnym wyrokiem, uzasadnia stwierdzenie o utracie przez Stronę rękojmi należytego wykonywania obowiązków biegłego, podczas gdy na rękojmię składa się zespół cech, zdarzeń i okoliczności dotyczących danej osoby zarówno ze sfery jej życia prywatnego, jak też zawodowego, składających się na wizerunek tej osoby jako osoby zaufania publicznego, a w szczególności poprzez błędne przyjęcie, że samo postawienie w stan oskarżenia świadczyć ma o braku obiektywizmu i stronniczości w wykonywaniu obowiązków biegłego;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne