Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.197.2024.1.AJ
Czy czynsz dzierżawny wypłacany przez Spółkę na rzecz wspólników będzie stanowił ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłacany przez Państwa na rzecz wspólników czynsz dzierżawny będzie stanowił ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, jak również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności Spółki, wynikającym z wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, jest produkcja elektronicznych obwodów drukowanych (PKD 26.12.Z).
Spółka od dnia 1 marca 2022 roku podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek na podstawie art. 28c i nast. ustawy o CIT, czyli z tzw. estońskiego CIT-u.
Wspólnikami Spółki są Pan (…) i Pan (…), którzy posiadają po 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS w dniu 21 września 2021 r.
Pan (…), poza byciem wspólnikiem w Spółce, prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, Pan (…) nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej.
Na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia (...) 2023 r., wspólnicy nabyli do majątków prywatnych niezabudowaną nieruchomość (grunty rolne) położoną w miejscowości (…) w województwie (...), w powiecie (...), numery działek: (…) oraz (…) (współwłasność w częściach ułamkowych - po % każdy ze wspólników). Numer księgi wieczystej nabytej działki to: (…) (dalej jako: „Nieruchomość” lub „Działka”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty