Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.212.2024.1.MD
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Kryptowaluty nie są natomiast pieniędzmi ani rzeczami oznaczonymi co do gatunku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki waluty wirtualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pana partnerka w 2022 roku nabyła walutę wirtualna za (...) złotych. Transakcję wykazała w rozliczeniu rocznym za dany rok. Waluta nie została nabyta przez Pana partnerkę na giełdzie, a od niezależnego sprzedawcy.
Zawarł Pan wraz z partnerką umowę pożyczki ww. waluty wirtualnej, wobec czego waluta trafiła bezpośrednio na Pana konto.
Pytania
Czy umowa pożyczki zawarta w walucie wirtualnej (kryptowaluta) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Czy zawarcie umowy pożyczki w walucie wirtualnej (kryptowaluta) powinno zostać przez Pana zgłoszone przez do Urzędu Skarbowego na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty