Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.154.2024.2.AP
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismami z 8 i 22 maja 2024 r. (daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. A (dalej: Wnioskodawca lub Wykonawca) jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, polskim rezydentem podatkowym, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie fragmentów oprogramowania i jego rozwijanie. Wnioskodawca współpracuje z podmiotami, na rzecz których wytwarza i rozwija oprogramowanie. W szczególności Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług informatycznych i wytwarzanie oprogramowania (dalej: Umowa). Zgodnie z jej treścią przedmiotem umowy jest świadczenie przez wykonawcę (którym jest Wnioskodawca) na rzecz zamawiającego (będącego kontrahentem) usług IT w zakresie tworzenia, utrzymania i rozwoju oprogramowania zamawiającego i dokumentacji go dotyczącej oraz przeniesienie praw autorskich do powstałych utworów.
Umowa zawiera następującą regulację dotyczącą przeniesienia praw autorskich:
(...)
Efektem pracy Wnioskodawcy są zatem utwory, które najczęściej przyjmują postać fragmentów kodu przeznaczonych jako elementy szerszego, bardziej rozbudowanego oprogramowania. Nigdy nie następuje jednak przenoszenie na kontrahenta programu komputerowego jako funkcjonalnej całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty