Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.127.2024.1.NF
Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
- Status podatkowy Wnioskodawcy i jego działalność gospodarcza
A Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką prawa polskiego z siedzibą w (…) zarejestrowaną dla celów podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce jako tzw. podatnik VAT czynny. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Wnioskodawca prowadzi opodatkowaną VAT działalność gospodarczą (…). Zainteresowany działa w ramach grupy (…). Sprzedaż (…) jest rozpoznawana przez Wnioskodawcę jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT.
W celu prowadzenia działalności produkcyjnej Wnioskodawca jest właścicielem m.in. budynków (…), linii produkcyjnych, maszyn oraz urządzeń, a także użytkownikiem wieczystym gruntu, (…). Aby utrzymać konkurencyjność produkcji (…), jak również ich późniejszą sprzedaż, Wnioskodawca nabywa różnego rodzaju towary i usługi, przykładowo jedynie:
- dokonuje nabycia środków trwałych, (…);
- dokonuje nabycia surowców do produkcji (…);
- nabywa usługi zw. z produkcją, (…);
- nabywa usługi pośrednio zw. z produkcją, takie jak modernizacja (…).
W przypadku nabyć krajowych standardem i celowym działaniem Wnioskodawcy są płatności do Dostawców zwykorzystaniem Mechanizmu Podzielonej Płatności (dalej: „MPP”), o którym mowa w art. 108a ust. 1 i nast.ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty