Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.51.2024.2.AKA
Spełnienie obowiązków wynikających z ustawy VAT w związku z wystawianiem faktur wyrażonych w walucie obcej objętych mechanizmem podzielonej płatności oraz dokonywaniem płatności za faktury wystawione w walucie obcej przez polskich podatników/dostawców z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy spełnienia obowiązków w związku z:
- wystawianiem faktur wyrażonych w walucie obcej objętych mechanizmem podzielonej płatności (pytanie nr 1),
- dokonywaniem płatności za faktury wystawione w walucie obcej przez polskich podatników/dostawców z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (pytanie nr 2).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 marca 2024 r. (wpływ 14 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A. z siedzibą w (…), zarejestrowana jako polski podatnik podatku VAT (zwana dalej „Spółką A”), będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać na terenie Polski świadczenia usług dla kontrahentów będących polskimi podatnikami podatku VAT.
Płatności za przedmiotowe usługi podlegają mechanizmowi podzielonej płatności.
Umowy na świadczenie tych usług zostaną zawarte oraz należności będą płatne w walucie EUR, przede wszystkim ze względu na to, że strony umowy tego pragną i tak się umawiają, a ponadto jest to waluta funkcjonalna usługodawcy (Spółki A).
Spółka A posiada w banku (…) otwarte dla niej trzy rachunki bankowe:
1.podstawowy rachunek rozliczeniowy prowadzony w walucie PLN,
2.rachunek bankowy VAT, o którym mowa w art. 62a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2324), zwaną dalej „Prawem bankowym”, również prowadzony w walucie PLN dla powyższego rachunku rozliczeniowego w PLN,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty