09.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.102.2024.2.NC

Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.02.30.0.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 kwietnia 2024 r. (data wpływu 15 kwietnia 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (...) 2017 r. w zakresie usług informatycznych, główny kod PKD dla Pana działalności to 62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, natomiast najbardziej zbliżone PKWiU to 62.02.30.0 – „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”, zgodnie z załączonym dokumentem wydanym przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego pismo z 4 października 2023 r.

Od 1 stycznia 2022 r. opłaca Pan podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Świadczy Pan usługi na podstawie umów zawieranych z innymi przedsiębiorcami – zwanymi dalej jako „Zleceniodawca”. Zakres usług świadczonych dla Zleceniodawcy związany jest z przeprowadzeniem manualnych testów aplikacji webowych (testowanie oprogramowania). Zakres Pana obowiązków to sprawdzanie nowych funkcjonalności tworzonych przez programistów oraz sporządzanie dokumentacji testowej – celem tego jest sprawdzenie czy wymagania funkcjonalności zostały prawidłowo zaimplementowane zgodnie z wytycznymi klientów, co realizowane jest poprzez tzw. testy manualne. Aby poprawnie przeprowadzić testy manualne należy przeanalizować dokumentację oraz wymagania klientów, aby wiedzieć jaki jest oczekiwany wynik aplikacji czy funkcjonalności oraz jakie zachowanie oprogramowania jest uznawane za poprawne przez projektantów aplikacji. Po zakończeniu testów, w zależności od wyniku, zmiana jest akceptowana lub zgłaszane są wykryte błędy/defekty do programistów. Dodatkowo wykonywane jest sprawdzenie aplikacji przy okazji wprowadzonej zmiany lub aktualizacji, która jest wynikiem zgłoszenia błędu przez klienta zewnętrznego. Ma to na celu potwierdzenie wyeliminowania błędu oraz upewnienie się, iż żadne nowe błędy nie powstały w wyniku wprowadzonych zmian. Do Pana obowiązków nie należy programowanie testowanego oprogramowania, ani usługi i doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne