Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.160.2024.2.MC
Podatek od towarów i usług w zakresie prawidłowego udokumentowania przy umowie dzierżawy gruntu fakturą VAT tylko przez jednego ze współmałżonków.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia kto, przy umowie dzierżawy Nieruchomości – opisanej we wniosku – jest/będzie podatnikiem podatku VAT.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 kwietnia 2024 r. (wpływ 11 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pan wspólnie z żoną współwłaścicielem nieruchomości gruntowej (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość jest we współwłasności małżeńskiej.
Prowadzi Pan działalność rolniczą i z tego tytułu jest Pan zarejestrowany do VAT.
Ponadto jest Pan wspólnikiem w spółce cywilnej.
W ubiegłym roku podpisał Pan wraz z żoną umowę na dzierżawę tej nieruchomości. Umowa została podpisana zarówno przez Pana jak i Pana żonę. Jednakże żona w żaden sposób nie angażuje się w wykonywanie tej umowy. To Pan negocjował podpisanie tej umowy, jest Pan w kontakcie z dzierżawcą, przyjmuje pieniądze za dzierżawę. Żona, poza formalnym podpisaniem umowy z dzierżawcą, nie wykonała żadnych innych czynności związanych z realizacją tej umowy.
Posiada Pan wraz z żoną jeszcze inną nieruchomość, która również jest przedmiotem dzierżawy. W przypadku tamtej nieruchomości również stronami umowy byli Państwo obydwoje, jednakże w tamtym wypadku żona w większy sposób angażowała się w tamtą umowę, dlatego w przypadku tamtej umowy każdy z Państwa wystawia odpowiedni dokument (Pan – fakturę VAT; żona – rachunek) za należny czynsz. Zapytanie nie dotyczy tej umowy, tylko powyższe zostało wskazane w celu pełnego przedstawienia stanu faktycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty