02.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.63.2024.1.AJ

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym transakcje dokonywane przez Wnioskodawczynię z podmiotami powiązanymi na podstawie zawartych umów nie kwalifikują się jako transakcje, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma, wskutek czego - przy założeniu, że Spółka spełnia pozostałe warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek - może nadal korzystać z tej formy opodatkowania? 2. Jeżeli Wnioskodawca nie mógł skorzystać od maja 2023 roku z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, to czy obowiązana jest do dokonania korekty deklaracji CIT-8 za rok 2023 obejmujące okres od lutego do końca kwietnia 2023?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 lutego 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z tego samego dnia, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

- czy transakcje dokonywane przez Wnioskodawczynię z podmiotami powiązanymi na podstawie zawartych umów nie kwalifikują się jako transakcje, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma, wskutek czego - przy założeniu, że Spółka spełnia pozostałe warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek - może nadal korzystać z tej formy opodatkowania,

- jeżeli Spółka nie mogła skorzystać od maja 2023 roku z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, to czy obowiązana jest do dokonania korekty deklaracji CIT-8 za rok 2023 obejmując okres od lutego do końca kwietnia 2023.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca” lub „…” ) jest polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT. Przeważającą działalnością Spółki jest działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe (PDK 69.20.Z). Swoje przychody Wnioskodawca osiąga z tytułu prowadzenia szeroko rozumianej księgowości dla podmiotów powiązanych, na dzień złożenia wniosku jest to 100% przychodu Spółki. Podmiotami powiązanymi dla których spółka świadczy usługi księgowe są m.in. (…), (…), (…), (…), (:…), (…), (…), (…), (…) oraz (…). Kontrahenci, którym Wnioskodawca prowadzi obsługę księgową są podmiotami powiązanym z (…) w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne