Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.193.2024.1.HJ
Opodatkowanie ryczałtem zwrotu podatku od nieruchomości od dzierżawcy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy środki udostępnione przez dzierżawcę na podstawie umowy dzierżawy, w celu zapłaty podatku od nieruchomości stanowią przychód podatkowy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązku podatkowemu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadzi Pan gospodarstwo rolne. Jest Pan właścicielem nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…).
22 marca 2022 r. zawarł Pan z (…) z siedzibą w (…) (KRS: (…), NIP: (…); dalej „Dzierżawca”), umowę dzierżawy na podstawie której, wydzierżawił nieruchomość o ww. numerze KW składającej się z działki nr (…) o powierzchni (…) ha, na cele farmy fotowoltaicznej.
Zgodnie z zawartą umową dzierżawy, Dzierżawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i przesyłaniu energii elektrycznej generowanej przez farmę fotowoltaiczną, która zostanie zbudowana przez Dzierżawcę na Nieruchomości. Dodatkowo, umowa stanowi, że Dzierżawca może pobierać wszelkie pożytki z farmy fotowoltaicznej poprzez wytwarzanie oraz przesyłanie energii elektrycznej generowanej przez panele fotowoltaiczne. Umowa została zawarta na czas określony, do (…) 2052 r.
Dalej, jak wskazano w umowie dzierżawy, z tytułu posadowienia (wybudowania) farmy fotowoltaicznej, począwszy od roku, w którym rozpoczęte zostaną prace budowlane w ramach inwestycji, Dzierżawca zobowiązuje się do zapłaty czynszu dzierżawnego za każdy rok obowiązywania umowy kwotę (…) zł za każdy hektar zajętej powierzchni gruntu, z tym, że za pierwszy rok obowiązywania (2022) czynsz miał być płatny proporcjonalnie do ilości pełnych miesięcy od rozpoczętych prac budowlanych. Czynsz płatny jest z góry co roku przez cały okres trwania umowy dzierżawy i podlega corocznej waloryzacji według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacji) ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny. Waloryzacja czynszu nie wymaga podpisywania aneksu do umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty