15.09.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2023 r., sygn. I FSK 1554/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Po 302/22 w sprawie ze skargi Gminy M. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 lutego 2017 r. nr 3063-ILPP3.4512.163.2016.1.NK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 26 maja 2022 r., sygn. akt I SA/Po 302/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi Gminy Miasta O. (dalej: Skarżąca/Gmina), uchylił interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów (dalej: Organ) z 1 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Organ w skardze kasacyjnej od tego wyroku, na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm. dalej: P.p.s.a.) zarzucił naruszenie przepisów postępowania:

a) art. 146 § 1 P.p.s.a. w zw. z art. 14b § 2 i 3 w zw. z art. 14c § 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm. dalej: O.p.) przez uchylenie zaskarżonej interpretacji na skutek błędnego uznania przez Sąd, iż Organ bezpodstawnie w interpretacji nie uwzględnił całości stanu faktycznego zaprezentowanego przez Skarżącą, gdyż nie odniósł się do wszelkich okoliczności sprawy w szczególności pomijając okoliczność, że Skarżąca na skutek odrębnej interpretacji indywidualnej potwierdziła prawidłowość własnego stanowiska w zakresie nabycia prawa do odliczenia podatku i dokonywania wieloletniej korekty przy niezmienionym stanie faktycznym, natomiast w sprawie przyjąć należało, że Organ nie mógł uwzględnić przy wydawaniu zaskarżonej interpretacji ustaleń zawartych we wcześniejszej interpretacji indywidualnej, gdyż stan faktyczny będący podstawą wydania zaskarżonej interpretacji był różny w porównaniu ze stanem faktycznym, który legł u podstaw wydanej wcześniej interpretacji indywidualnej, a ponadto brak jest podstaw do przyjęcia aby wyrażony w innej sprawie pogląd prawny mógł tworzyć stan faktyczny sprawy rozpatrywanej;

b) art. 146 § 1 P.p.s.a. w zw. z art. 14b § 2 i § 3 w zw. z art. 14c § 1 i 2 w z. z art. 14e § 1 pkt 1 O.p. przez uchylenie zaskarżonej interpretacji na skutek błędnego uznania przez Sąd, iż Organ wydając zaskarżoną interpretację indywidualną naruszył w.w. przepisy przez sformułowanie oceny prawnej stanowiska Gminy z pominięciem istotnych okoliczności faktycznych wynikających z opisanego we wniosku o wydanie interpretacji stanu faktycznego na skutek nie odniesienia się do wydanej wcześniej interpretacji indywidualnej. W przedmiotowej sprawie przyjąć natomiast należało, że interpretacja wydana wcześniej nie może zostać uznana za element stanu faktycznego w obecnie zaskarżonej interpretacji indywidualnej, gdyż podstawy, na których została oparta mogą ulec zmianie na skutek weryfikacji w ramach postępowania podatkowego, kontroli podatkowej i kontroli celno – skarbowej lub też zmiany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Tym samym Organ wydając zaskarżoną interpretację indywidualną w sposób prawidłowy sformułował ocenę prawną stanowiska Gminy uwzględniając przy tym wszystkie okoliczności faktyczne wynikające z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne