11.05.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2021 r., sygn. I FSK 722/18

Interpretacje podatkowe; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Po 633/17 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. w C. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 12 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Po 633/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę E. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 23 marca 2017 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej i uchylił zaskarżone postanowienie wraz z poprzedzającym je postanowieniem Ministra Rozwoju i Finansów z 9 lutego 2017 r.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji zanegował stanowisko organu, że niemożliwe było wydanie - na wniosek wspólny, złożony przez Skarżącą oraz C. s.p.a. z siedzibą we Włoszech (dalej "C.") - interpretacji indywidualnej, z której wynikałyby prawa lub obowiązki dla obu zainteresowanych na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", jak również, że wydanie wnioskowanej interpretacji mogłoby rodzić konieczność wyjaśnienia przepisów prawa włoskiego. Zdaniem Sądu E. oraz C. nie oczekiwały wydania interpretacji w oparciu o włoskie przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej, a jedynie o ocenę stanu faktycznego pod kątem polskich przepisów ustawy o VAT (w zakresie właściwego sposobu ustalenia miejsca świadczenia usług), do czego organ posiada stosowne uprawnienie. Sąd nie zgodził się z organem również co do tego, że przepisy art. 14b § 1 oraz art. 14r § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.), dalej "O.p.", wymagają, aby w przypadku wniosku wspólnego konieczne było potencjalne wystąpienie wspólnych skutków podatkowych na gruncie krajowego prawa podatkowego dla wszystkich zainteresowanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne