Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.126.2024.2.EC
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 5 kwietnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, który został pobudowany na działce posiadającej księgę wieczystą nr …. Dom został oddany do użytku w styczniu 2020 r. Do chwili zakupu kotła elektrycznego (faktura nr …) Wnioskodawca ogrzewał budynek piecem na paliwo stałe (ekogroszek). Panele fotowoltaiczne Wnioskodawca zamontował w lutym 2022 r. Kocioł ten jest nowym, innowacyjnym rozwiązaniem elektrycznego kotła grzewczego, w którym wykorzystano elektryczną przewodność elektrolitu i podciśnieniowe zjawisko generowania się pary. Kocioł ten jest zbudowany z wymiennika wykonanego z elementów nierdzewnych, które charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Zasadniczym elementem kotła jest wymiennik, w którym gęsto rozmieszczone rury zapewniają transfer dużych mocy w zawartej konstrukcji. Wymiennik jest powiększony o komorę, w której znajdują się elektrody soniczne, całkowicie zalane elektrolitem o objętości do 5 dm +- 0,1 dm. Natomiast wtórna strona wymiennika wyposażona jest tylko w króćce, odpowiednio: wejściowy i wyjściowy do podłączenia z instalacją c.o. Taka budowa kotła, zamknięta w walcowej konstrukcji, ułatwia izolację i gwarantuje straty na bardzo niskim poziomie. Elektrolit w komorze grzania jest szczelnie zamknięty. Sterownik w sposób pośredni monitoruje jego poziom, jak również stan grzałek sonicznych i będzie informował, jeżeli będzie potrzeba przeprowadzenia prac serwisowych. Elektrolit po podgrzaniu grzałkami sonicznymi ulega jedynie przemianie fazowej, a ze względu na panujące w komorze podciśnienie, szybko zamienia się w parę (w temperaturze znacznie niższej niż 100 C), która unosi się do góry oddając ciepło poprzez ścianki rur do wody w instalacji c.o. Utrata temperatury sprawia, że para skrapla się ponownie w ciecz i spływa do komory grzania, gdzie ponownie ulega odparowaniu. Elektrolit nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą obiegową. Zaawansowany sterownik nadzorujenie tylko prawidłową pracę kotła, ale i obsługuje system grzewczy, czy to podłogowy, czy grzejnikowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty