05.01.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 2448/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Bd 456/22 w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia 28 marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy O. z dnia 21 lutego 2022 r. nr [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku na rzecz T. B. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Bd 456/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę T. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia 28 marca 2022 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Wnioskiem z dnia 19 stycznia 2022 r. skarżąca zwróciła się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym małżonkiem, J. B.

Decyzją z dnia 21 lutego 2022 r. Wójt Gminy O. orzekł o odmowie przyznania wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że wnioskodawczyni posiada ustalone prawo do emerytury z KRUS od 2009 r., co stanowi negatywną przesłankę do wnioskowanego świadczenia. Wśród osób nieuprawnionych do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego ustawodawca w art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.ś.r.", wymienił m.in osobę posiadającą prawo do emerytury i nie przewidział możliwości wyboru przez stronę korzystniejszego dla niej świadczenia pielęgnacyjnego i zrezygnowania z już posiadanego prawa do emerytury np. jako mniej korzystnego, gdyż celem ustawodawcy było zapewnienie świadczenia pielęgnacyjnego osobie rezygnującej z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Osoba uprawniona do pobierania świadczenia emerytalnego, a taką jest wnioskodawczyni, nie ma więc prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne