12.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2057/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Joanna Skiba po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 12/22 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 25 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz A. N. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 maja 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 12/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 25 października 2021 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Skarżąca wystąpiła z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką M. P., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Decyzją z dnia 26 sierpnia 2021 r. Wójt Gminy Wieprz odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła skarżąca.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 25 października 2021 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji, wskazując że do czynności typowo opiekuńczych, które wykonuje wnioskodawczyni można zaliczyć pomoc przy myciu, przygotowywanie lekarstw, mierzenie ciśnienia krwi, mierzenie poziomu cukru.

Zdaniem organu rozmiar czasowy opieki sprawowanej przez skarżącą nad matką jest do pogodzenia z możliwością podjęcia zatrudnienia, choćby w wymiarze 1/2 etatu. Ponadto M. P. ma jeszcze czworo dzieci, zobowiązanych względem niej do alimentacji, które mieszkają w niewielkiej odległości od matki. Fakt, że dzieci M. P. mają swoje rodziny nie zwalnia ich z obowiązku alimentacyjnego względem matki. M. P. nie jest osobą obłożnie chorą i niesamodzielną, wymagającą ciągłego zaangażowania opiekuna. Przy uwzględnieniu nawet niewielkiego zaangażowania pozostałych dzieci M. P. skarżąca zdaniem organu mogłaby podjąć zatrudnienie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne