05.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.115.2024.1.PP

Ustalenie czy dywidenda otrzymana przez Wnioskodawcę od Spółki zależnej będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4-4b i 4d ustawy o CIT, a tym samym Wnioskodawca może oczekiwać, że Spółka zależna, jako płatnik, nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego 19% podatku dochodowego od takiej wypłaty.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z 14 lutego 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy dywidenda otrzymana przez Wnioskodawcę od Spółki zależnej będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4-4b i 4d ustawy o CIT, a tym samym Wnioskodawca może oczekiwać, że Spółka zależna, jako płatnik, nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego 19% podatku dochodowego od takiej wypłaty.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, bankiem krajowym, prowadzącym działalność bankową w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. — Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2488 ze zm.; dalej: „Prawo bankowe”).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) i niekorzystającym ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Począwszy od 1 stycznia 2024 r. Wnioskodawca należy do Podatkowej Grupy Kapitałowej (…), w której skład, oprócz Wnioskodawcy (jako spółki dominującej), wchodzą także (…) ( jako spółki zależne). Zgodnie z przepisami ustawy o CIT podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest cała podatkowa grupa kapitałowa. Wnioskodawca jako spółka dominująca, w szczególności oblicza, pobiera i wpłaca podatek dochodowy od osób prawnych w imieniu podatkowej grupy kapitałowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne