Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.19.2024.2.KKA
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zysku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w zw. z wypłatą zysku. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 28 marca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką jawną, z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca lub Spółka Jawna). Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest obróbka mechaniczna elementów metalowych (PKD 25.62.Z). Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT); podatnikami podatku dochodowego od dochodu wypracowanego przez Spółkę Jawną są jej wspólnicy (dwie osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi).
W związku z rozwojem działalności i dalszymi planami inwestycyjnymi, aktualnie wspólnicy Spółki Jawnej rozważają jej przekształcenie w Spółkę Komandytową (dalej: Spółka Komandytowa). Planują również rozszerzenie składu wspólników przed przekształceniem Spółki Jawnej o dwie osoby fizyczne. Po przekształceniu w Spółkę Komandytową pierwotni wspólnicy staną się wspólnikami ponoszącymi odpowiedzialność bez ograniczeń (Komplementariuszami), zakres ich odpowiedzialności się nie zmieni, natomiast nowi wspólnicy będę w Spółce Komandytowej wspólnikami z ograniczoną odpowiedniością, tj. Komandytariuszami. Zmiana składu osobowego jest wymuszona koniecznością zachowania takich samych praw i obowiązków przez dwóch pierwotnych wspólników i rozwiązaniami prawnymi Spółki Komandytowej, zgodnie z którymi wspólnikami Spółki Komandytowej muszą być wspólnicy o zróżnicowanym zakresie odpowiedniości (co najmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz). Nie jest przy tym wykluczone, że w przyszłości Spółka Komandytowa wybierze opodatkowanie osiąganych przez siebie dochodów zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 6b ustawy o CIT (art. 28c - 28t), tj. ryczałtem od dochodów (dalej: Ryczałt).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty