13.02.2024 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. I USKP 33/23

Jeżeli wyłączną przyczyną wypadku jest naruszenie przez ubezpieczonego przepisów o ochronie życia i zdrowia z powodu rażącego niedbalstwa, to zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy wypadkowej ubezpieczony traci prawo do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Dawid Miąsik

w sprawie z odwołania J. B.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Częstochowie
‎o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 lutego 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie
‎z dnia 28 maja 2021 r., sygn. akt IV Ua 6/21,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. przyznaje od Skarbu Państwa (kasa Sądu Okręgowego ‎w Częstochowie) na rzecz adwokat M. S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł, powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług, tytułem pomocy prawnej udzielonej odwołującemu się w postępowaniu kasacyjnym,

3. nie obciąża odwołującego się kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Częstochowie, wyrokiem z dnia 28 maja 2021 r., zmienił zaskarżony przez organ rentowy wyrok Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 7 grudnia 2020 r. i oddalił odwołanie J. B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Częstochowie z dnia 27 maja 2019 r., odmawiającej przyznania J. B. prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w dniu 27 marca 2017 r.

W sprawie ustalono, że od 3 do 30 marca 2017 r. J. B. podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu cywilnoprawnego zatrudnienia w F. w N.. Ubezpieczony wykonywał pracę na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego. W dniu 27 marca 2017 r. rozpoczął pracę o godz. 2:30 i wyjechał samochodem ciężarowym z towarem z N. do S.. Samochód był załadowany kontenerami, a całkowita masa pojazdu z ładunkiem wynosiła około 20 ton. Ubezpieczony poruszał się po autostradzie A2 i za P. około 8:30, na łuku drogi, stracił panowanie nad samochodem i zjechał na pobocze drogi, a następnie uderzył samochodem w betonowy mostek.

Pogotowie przewiozło ubezpieczonego do szpitala w N., gdzie udzielono mu pierwszej pomocy, a następnie został przetransportowany do szpitala w P., gdzie przeszedł operację. Wskutek tego zdarzenia odwołujący się doznał złamania trzonu kręgu L-1. Powyższy stan spowodował 25% trwałego uszczerbek na zdrowiu (pkt 90b załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 233).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty