Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.597.2023.2.RST
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 grudnia 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 11 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 26 lutego 2024 r. (data wpływu 26 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (A. S.a r.l.) jest spółką utworzoną zgodnie z prawem luksemburskim, luksemburskim rezydentem podatkowym i podatnikiem VAT w Luksemburgu. A. S.a r.l. jest również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce.
Spółka należy do międzynarodowej Grupy (dalej: „Grupa”) z siedzibą w Luksemburgu, która specjalizuje się w wynajmie nieruchomości związanych z (...) z odnawialnymi źródłami energii (dalej: „OZE”).
Grupa inwestuje w różnego rodzaju aktywa infrastrukturalne (głównie nieruchomości telekomunikacyjne) w Europie i Stanach Zjednoczonych i w tym celu tworzy lokalne spółki nieruchomościowe (dalej: „B.”) w jurysdykcji, w której zlokalizowane są te aktywa. Lokalne B. nabywają, posiadają i obsługują te aktywa.
Model biznesowy Spółki w Polsce zakłada nabywanie praw własności i/lub użytkowania nieruchomości, na których zlokalizowana jest infrastruktura telekomunikacyjna/komunikacyjna. Spółka dokonuje odliczenia polskiego podatku naliczonego VAT od takiego nabycia (o ile dana transakcja podlega VAT).
Następnie nieruchomości wraz z infrastrukturą wynajmowane są polskim klientom - podatnikom VAT. Spółka traktuje wynajem jako usługę związaną z nieruchomością położoną na terenie Polski, stąd też do usług najmu stosuje stawkę 23% podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty