22.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.26.2024.2.BD

Ustalenie, czy czynsz najmu samochodów i maszyn budowlanych oraz wynagrodzenie za usługi podwykonawstwa budowlanego płacony przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki jawnej będzie wiązać się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania po stronie Spółki dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 19 marca 2024 r. (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym numer NIP (…), który zgodnie z wpisem w KRS, prowadzi działalność gospodarczą od (…), a przedmiotem przeważającej działalności Spółki są roboty związane z budową mostów i tuneli, sklasyfikowane jako PKD 42.13.Z oraz z budową ekranów akustycznych, sklasyfikowane jako PKD 42.11.Z..

Spółka zamierza wybrać sposób opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek uregulowany w rozdziale 6b Ustawy o CIT („System Estoński”).

Wspólnikami Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są wyłącznie osoby fizyczne.

Dwóch wspólników Spółki z o.o. (w tym jeden będący członkiem zarządu), prowadzi także działalność gospodarczą (od roku (…)) w formie Spółki jawnej (pierwotnie w formie spółki cywilnej), której przeważającym przedmiotem działalności jest wynajem i dzierżawa maszyn budowlanych, a działalnością pozostałą szeroko pojęte roboty budowlane (obecnie głównie budowa przemysłowych hal (...)). Wnioskodawca posiada swoją szeroką flotę maszyn, samochodów i sprzętów budowlanych oraz zatrudnia kilkudziesięciu pracowników budowlanych o różnych stopniach zaszeregowania, a także kierowców i operatorów sprzętów budowlanych. W okresach dużej ilości zleceń Wnioskodawca wspomaga się najmem samochodów i maszyn budowlanych oraz podwykonawcami robót budowlanych. Z uwagi na sezonowość prac, a także możliwość zaprognozowania ilości zleceń na okres nie dłuższy niż rok, taki model biznesowy jest dla Wnioskodawcy bezpieczniejszy aniżeli zatrudnianie dodatkowych pracowników i zakup dodatkowych maszyn i sprzętu. Wymagałoby to bowiem konieczności finansowania zewnętrznego w postaci kredytu czy leasingu, co stanowiłoby dla Wnioskodawcy duże ryzyko.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne