05.01.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2022 r., sygn. I OSK 194/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Lu 177/18 w sprawie ze skargi D.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 12 lipca 2018 r. sygn. akt III SA/Lu 177/18, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego oddalił skargę.

W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r. Marszałek Województwa [...] unieważnił praktyczny egzamin państwowy w zakresie kategorii B prawa jazdy M.N., przeprowadzony przez egzaminatora D.N. [...] listopada 2017r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w [...], Oddział w [...].

Analiza przebiegu egzaminu wykazała, że w części praktycznej egzaminu prowadzonego w ruchu drogowym, w [...] na ulicy [...] egzaminator D.N. wydała egzaminowanemu polecenie wykonania zadania egzaminacyjnego określonego w poz. 12 Tabeli nr 7 Załącznika Nr 2 Zadania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym oraz kryteria oceny wykonania tych zadań do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2016 r. poz. 232 z późn. zm.), dalej powoływanego także jako "rozporządzenie w sprawie egzaminowania". Wykonując zadanie w pierwszej próbie egzaminowany zatrzymał pojazd egzaminacyjny przed oznakowanym przejściem dla pieszych, a następnie używając biegu wstecznego cofał pojazdem, po czym zatrzymał pojazd na wjeździe do znajdującej się przy drodze posesji. Egzaminator poinformowała, stosownie do § 27 pkt 6 rozporządzenia w sprawie egzaminowania, o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego. Omawiając wynik egzaminu po jego zakończeniu egzaminator wyjaśniła, że w pierwszej próbie egzaminowany naruszył przepis art. 49 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.), zgodnie z którym zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem, przy czym zakaz zatrzymania pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Zdaniem organu, egzaminator prawidłowo oceniła tę próbę wykonania zadania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne