Wyrok NSA z dnia 28 września 2023 r., sygn. II GSK 794/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant Izabela Kołodziejczyk po rozpoznaniu w dniu 28 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 2273/21 w sprawie ze skargi P. Ł. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 10 czerwca 2021 r. nr BP.501.2269.2020.0949.WA7.2380 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od P. Ł. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 370 (trzysta siedemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 stycznia 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 2273/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA" lub "Sądem pierwszej instancji"), po rozpatrzeniu skargi P. Ł. (dalej zwanego "skarżącym), uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej zwanego "GITD") z 10 czerwca 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oraz poprzedzającą ją decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z 29 października 2020 r. (dalej zwanego "WITD") i umorzył postępowanie administracyjne.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu 23 kwietnia 2019 r. w W. przy ul. [...] przeprowadzono kontrolę drogową samochodu osobowego marki [...] o numerze rejestracyjnym [...], którym kierował skarżący. W chwili zatrzymania do kontroli kierujący przewoził jednego pasażera z ul. [...] W. na ul. [...] w W.. Usługę przewozu na ww. trasie pasażer zamówił przy pomocy aplikacji Bolt. Na skutek zatrzymania do kontroli usługa została zakończona przy ul. [...]. Za wykonanie tej usługi została pobrana opłata w wysokości 14,46 zł. Opłata ta została pobrana z karty bankowej zgłoszonej do aplikacji. Opisaną usługę przewozu skarżący wykonał we własnym imieniu. Wykonał ją samochodem osobowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą. Do kontroli skarżący nie okazał wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego ani wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób. Strona nie posiadała także orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy. Przebieg i ustalenia kontroli zostały zawarte w protokole nr 514 z 23 kwietnia 2019 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty