Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2022 r., sygn. I OSK 148/22
Dnia 25 listopada 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 1167/21 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 21 czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od S. S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 listopada 2021 r. (sygn. akt II SA/Rz 1167/21), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi S. S., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 21 czerwca 2021 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 24 maja 2021 r. nr [...] o odmowie przyznania S. S. świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu w/w wyroku Sąd Wojewódzki wskazał, że wnioskiem z dnia 26 kwietnia 2021 r., S. S. wystąpił o przyznanie mu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną w znacznym stopniu matką – A. S., ur. 22 kwietnia 1955 r. Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym, na skutek odwołania wniesionego przez stronę, Kolegium utrzymało zaś w mocy decyzję organu I instancji, mocą której powyższy wniosek nie został uwzględniony. Zdaniem Kolegium bowiem mimo, że matka odwołującego się legitymowała się orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia 19 marca 2021 r., zaliczającym ją do dnia 31 marca 2023 r. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, to w niniejszej sprawie nie zostały spełnione wszystkie przesłanki, które pozwoliłyby przyznać jej synowi wnioskowane świadczenie. Organ podkreślił zaś w tym miejscu, że przeszkodą do przyznania A. S. świadczenia pielęgnacyjnego był fakt, iż osoba wymagająca opieki pozostawała w związku małżeńskim, a jej małżonek nie legitymował się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a co – w konsekwencji - stanowiło negatywną przesłankę z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 735, dalej: "u.ś.r.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty