Wyrok NSA z dnia 20 października 2022 r., sygn. I FSK 2406/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Wr 523/20 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 30 lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za II i III kwartał 2015 r. oraz określenia zobowiązania z tytułu wystawienia faktur za poszczególne miesiące od kwietnia do września 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu na rzecz S. sp. z o.o. w W. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi S. sp. z o.o. we W. (dalej: Spółka lub Skarżąca) uchylił w całości decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IAS) z dnia 30 lipca 2020 r.
1.2. Uchylona decyzja dotyczyła rozliczenia podatku od towarów i usług za II i III kwartał 2015 r. oraz określenia - w trybie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.) - podatku do zapłaty z tytułu wystawienia faktur.
2. Relacja ze stanu sprawy
2.1. W sprawie podatkowej, która zakończyła się wydaniem zaskarżonej decyzji, zakwestionowano rzetelność transakcji w zakresie obrotu paszami gotowymi oraz mączką drzewną, a także zanegowano transakcje nabycia cynku Z1 od S.1 sp. z o.o. (dalej: S.1).
2.2. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. (dalej: Naczelnik US), po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, określił Spółce kwotę zobowiązania podatkowego za II i III kwartał 2015 r. Transakcje obrotu paszami gotowymi oraz mączką drzewną zostały uznane za fikcyjne, niemające miejsca w rzeczywistości, zaś Spółka za mającą świadomość uczestniczenia w sztucznych łańcuchach firm deklarujących rzekome nabycia i sprzedaż tego towaru. Rola Spółki sprowadzała się do obrotu fakturowego i gotówkowego (w formie przelewów). Stwierdzono, że nigdy nie nabyła ona towaru i nie rozporządzała nim jak właściciel, tym samym nie doszło do obrotu towarami w rozumieniu podatku VAT. Nie stwierdzono aby towar był przemieszczany między dostawcami. W odniesieniu do transakcji nabycia cynku od S.1 opisano schemat transakcji z udziałem Skarżącej, wskazując na łańcuch podmiotów w nim uczestniczących (P. s.r.o. → P.1. sp. z o.o. → S.1 sp. z o.o. → S. sp. z o.o.). Powołano się również na ustalenia poczynione wobec kontrahentów Spółki, tj. P.1 sp. z o.o. i S.1 sp. z o.o. w postępowaniach podatkowych zakończonych decyzjami z dnia 29 listopada 2016 r. oraz z dnia 19 kwietnia 2018 r. Oceniono, że okoliczności dokonania transakcji świadczyły o sztucznie wykreowanych łańcuchach obrotu (brak możliwości dysponowania towarem, brak gromadzenia zapasów, brak gwarancji i kontroli, bardzo szybkie transakcje, duży obrót, krótki staż, brak kredytów kupieckich oraz odroczenia terminów płatności). Stwierdzono, że Spółka winna mieć świadomość udziału w nielegalnym procederze, gdyż nie dokonała nawet wstępnej weryfikacji kontrahenta. W rezultacie pozbawiono Skarżącą prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego ze spornych faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty