Wyrok NSA z dnia 29 września 2022 r., sygn. I OSK 1805/20
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: NSA Aleksandra Łaskarzewska del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 29 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 2050/19 w sprawie ze skargi E.M. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości oraz zaskarżoną decyzję, a także poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z [...] czerwca 2019 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz E.M. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 6 grudnia 2019 r. oddalił skargę E.M. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z [...] lipca 2019 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Decyzją z [...] czerwca 2019 r. Wojewoda [...] odmówił przyznania skarżącej prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dla niepełnosprawnej córki. Powyższa decyzja została utrzymana w mocy decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z [...] lipca 2019 r. Na podstawie oświadczeń skarżącej organ ustalił, że od 2009 r. wraz z dziećmi mieszka ona w Polsce i nie pobiera świadczeń Caisse Nationale d’Allocations we Francji. Skarżąca nie pracuje w Polsce, nie odprowadza składek do ZUS ani KRUS, a jedynie od 2012 r. pobiera z Francji rentę po zmarłym w tym kraju mężu. Organ wyjaśnił, że w tak ustalonym stanie zachodzi konieczność koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, z której wynika, że w przypadku skarżącej krajem pierwszeństwa jest Francja. W ocenie organu wysokość świadczeń pobieranych przez skarżącą z tego kraju przekracza wysokość świadczeń możliwych do przyznania na podstawie prawa polskiego, w związku z czym nie przysługuje jej także świadczenie dyferencyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty