06.10.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 października 2023 r., sygn. I OSK 1873/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 6 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Po 4/22 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 28 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) prostuje z urzędu oczywistą omyłkę zawartą w komparycji zaskarżonego wyroku w ten sposób, że w miejsce błędnego oznaczenia przedmiotu sprawy: "świadczenia wychowawczego" wpisuje prawidłowo: "świadczenia pielęgnacyjnego"; 2) oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Po 4/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę R. M. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 28 października 2021 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

W dniu 26 lipca 2021 r. do Ośrodka Pomocy Społecznej w M. wpłynął wniosek skarżącej o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad osobą niepełnosprawną, tj. jej babcią – I. A.

Decyzją z dnia 23 sierpnia 2021 r. Burmistrz Gminy Miłosław odmówił przyznania wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.ś.r.".

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła skarżąca.

Decyzją z dnia 28 października 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że kluczowe w sprawie jest, że I. A. posiada trójkę dzieci, które są zobowiązane do spełniania świadczeń alimentacyjnych nad schorowaną matką w pierwszej kolejności niż jest do tego zobowiązana wnioskodawczyni. Dzieci I. A. to osoby pełnoletnie, czynne zawodowo. Tylko obiektywna niemożność podjęcia się opieki nad matką, mógłby zwolnić te osoby z obowiązku alimentacyjnego nad matką i zaktualizować go względem wnioskodawczyni. Do tego czasu, tj. wystąpienia obiektywnej przeszkody, obowiązek

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne